22 maja 2013

Jak ulżyć ząbkującemu maluchowi?

Niektóre z mam mogą nazwać siebie szczęściarami. Ich dzieci ząbkują niepostrzeżenie. Zwykle jednak łatwo daje się zauważyć, że zbliża się ta „wielka chwila”. Dziecko może np. bardziej niż zwykle się ślinić albo wkładać rączki do buzi. Opuchnięte dziąsła swędzą, więc dziecko, by poczuć ulgę, instynktownie będzie je zaciskać na wszystkim, co znajdzie się w jego w ustach. Od pierwszych objawów ząbkowania do pokazania się białego ząbka mija kilka tygodni,a nawet czasem kilka miesięcy. Zdarza się tak, że już w 3 miesiącu może pojawić się pierwszy ząbek, ale przeważnie jest to w okolicach 6 - 7 miesiąca.

Mój synek zaczął się ślinić już w 3 miesiącu, a rączki w buzi to już standard. Jeszcze ząbek do tego czasu nam się nie pojawił, ale pani doktor powiedziała, że dziąsełka są już bardzo mocno napuchnięte. Czasem zdarza się, że Bartuś jest marudny, rozdrażniony, mniej je.


Jak sobie poradzić w takich chwilach?

Ząbkowanie może boleć. Ból pojawia się dlatego, że rosnący ząbek przeciska się przez bardzo ciasny otwór kostny. Nawet jeśli wyrzynanie się pierwszych ząbków przeszło bezboleśnie, problem może pojawić się dopiero przy czwórkach i piątkach. Bolesny nacisk naj­bardziej doskwiera podczas ssania i w nocy (ząbkujący maluch może budzić się nawet co godzinę). Aby pomóc Bartusiowi, smaruję dziąsła żelem chłodzącym albo podając kojącą herbatkę ziołową z rumianku  bez cukru. Napór wyrzynającego się ząbka na tkankę łączną i kostną często oprócz bólu wywołuje także lekki stan zapalny, którego objawem może być niewysoka gorączka – do 38˚C. W takim wypadku zastosuj żel o działaniu przeciwzapalnym (zwykle zawierają rumianek lub szałwię). Aplikuj je również pół godziny przed karmieniem. Na szczęście Bartuś jak narazie gorączki nie miał.

Możesz też delikatnie masować dziąsła i policzki, bo to rozluźnia mięśnie twarzy i odwraca uwagę dziecka od promieniującego bólu. Rób małe kółeczka na policzkach malca albo głaszcz go po buzi. Jeśli maluszek na to pozwoli, włóż palec do jego buzi i delikatnie masuj dziąsła. Możesz robić to także nałożoną na palec silikonową nakładką z wypustkami. Taki masaż złagodzi ból opuchniętych dziąseł i swędzenie.

Kiedy ząbki są już blisko, dziąsła mogą stać się wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Maluchowi pomoże gumowy gryzaczek wypełniony wodą. Zanim podasz gryzak dziecku, schłódź go w lodówce (zimno znieczula). Nie wkładaj gryzaczka do zamrażalnika, bo lodowaty okład może poranić dziąsła dziecka.

Kiedy do lekarza?
Poproś pediatrę o pomoc, kiedy ząbkujący maluch:
  • ma wysoką gorączkę
  • dostał biegunki
Bez konsultacji z lekarzem nie podawaj też żadnych środków przeciwbólowych.


Co polecam przy ząbkowaniu?

Osobiście stosuję żel chłodzący, przeciwzapalny i przeciwbólowy Dentinox® N Gel – z przeciwzapalnym wyciągiem z rumianku wspomagającym gojenie się ran, z miejscowo działającymi składnikami przeciwbólowymi w stężeniu odpowiednim dla dzieci oraz ksylitolem hamującym powstawanie próchnicy. Dentinox® N Gel to jedyny produkt na rynku, który zawiera dwie substancje znieczulające (większość preparatów ma jedną). Cena żelu to około 20 zł.