21 listopada 2013

Pokój kilkulatka - meble to nie wszystko :)

Każdego kilkulatka charakteryzuje ciekawość otaczającego go świata oraz nadmiar energii, która tryska z niego – rodzicom może wydawać się, że ma on w sobie niespożyte jej pokłady. Kiedy nasze dziecko z niemowlęcia przekształca się w małego przedszkolaka, warto również przeprowadzić metamorfozę jego pokoju, tak by był on w pełni dopasowany do jego potrzeb. Jak to zrobić, by pokój podobał się maluchowi i jednocześnie zapewniał mu bezpieczeństwo i był komfortowo urządzony? Oto kilka praktycznych porad.

Pierwsze co trzeba zmienić to łóżeczko – musi ono być większe, z wygodnym materacem. Obecnie na rynku można dostać bardzo ciekawe łóżeczka wykonane z drewna o kształcie samochodu lub karocy, a nawet piętrowego autobusu. Jeżeli dziecko ma mały pokój można pokusić się o zakup łóżka-antresoli, pod którym znajduje się miejsce na szafę na ubrania dziecka oraz biurko lub kącik, w którym będzie ono trzymało swoje zabawki.

Oprócz łóżka w pokoju przedszkolaka powinna znaleźć się szafa oraz regał, na jakim będzie można ustawić zabawki i książeczki dziecka. Wybierając meble trzeba zwrócić uwagę by były one solidne i wykonane z bezpiecznych materiałów – najlepiej sprawdzają się meble wykonane z litego drewna, polakierowane lub pomalowane specjalnymi farbami. Jeżeli meble są lekkie lub mało stabilne dobrze jest dodatkowo przymocować je do ściany, tak by zminimalizować ryzyko tego, że spadną na wspinające się na nie dziecko.

Bardzo ważne jest wydzielenie dla dziecka sfery do zabawy – w pokoju przedszkolaka powinna być przestrzeń, w której będzie mógł bawić się w sposób kreatywny – rysować, malować, oglądać książeczki czy grać na różnych instrumentach. W tym celu warto zakupić zestaw mini mebli takich jak stolik i krzesełka dopasowane do wzrostu malucha.

Aby pokój stał się azylem dziecka trzeba nadać mu odpowiedni charakter. W tym celu dobrze jest wybrać jeden główny motyw przewodni. O to co ma znaleźć się np. na ścianach można spytać malucha – kilkulatki mają już swoje ulubione postaci z bajek, zwierzątka czy samochody. W zależności od tego czy urządzamy pokój dla chłopca czy też dla dziewczynki możemy dobrać odpowiednie dodatki pasujące do motywu przewodniego. Dodatki do pokoju nie muszą jedynie spełniać funkcji dekoracyjnych. Przykładem może tutaj być śpiworek sowa Stephen Joseph, który po zwinięciu w rulon może służyć jako dekoracyjny element łóżka. O ile wzór z sową pasuje zarówno do pokoju chłopca jak i dziewczynki tak np. śpiworek motyl Stephen Joseph sprawdzi się jako ozdoba pokoju malej księżniczki, zaś dla młodego miłośnika prehistorycznych stworów lepszy będzie śpiworek dinozaur Stephen Joseph.
.

Zmiany w pokoju malucha warto wprowadzić, gdy nie będzie go w domu – radość na jego twarzy, kiedy zobaczy swój „nowy” pokój z pewnością każdemu rodzicowi wynagrodzi wszelkie trudy urządzania przestrzeni dla dziecka.

Źródło zdjęć i opisu: www.babymama.pl


3 komentarze:

  1. fajne wpisy dodajesz ; )
    napewno mi sie przydadzą w przyszłości jak będę mieć dzidziusia ; ))

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie wyglądają te śpiworki.:) Oj tak, zmiany w wyglądzie pokoju z pewnością wywołają radość u dziecka.:)

    OdpowiedzUsuń