21 września 2014

Kontrastowe zabawki dla dzieci i niemowląt

Kiedy dziecko pojawia się na świecie, w życiu mamy i taty wszystko staje do góry nogami. Nagle to ono jest najważniejsze i wszelkie inne sprawy odchodzą na bok. Pełni obaw o dobre samopoczucie i zdrowie maluszka, młodzi rodzice często zastanawiają się również, co też ono tak naprawdę widzi i przede wszystkim czy jest w stanie ich dostrzec?

Wzrok u noworodka zaczyna się rozwijać dopiero po przyjściu na świat. Do tej pory pływał on w ciemnym otoczeniu, więc nagły blask sali szpitalnej jest dla niego szokiem. Początkowo rozróżnia tylko jasne i ciemne miejsca, dlatego już po kilku dniach, zaciekawiony stara odwracać się w kierunku na przykład odsłoniętego okna. Generalnie woli jednak półmrok, gdyż jego oczy nie są jeszcze przyzwyczajone do ostrego światła.

W pierwszych tygodniach noworodek widzi na odległość 20-30cm. Zatem rodzic musi dość blisko przysunąć się do jego twarzy, aby maluszek mógł go dostrzec. Jednak bardzo szybko zaczyna on rozpoznawać najbliższych. Pierwszy świadomy uśmiech powinien pojawić się u niego około pierwszego miesiąca i prawdopodobnie wywoła go właśnie widok któregoś z rodziców. W tym czasie dziecko zaczyna reagować na czarno-białe kontrasty oraz dostrzegać geometryczne wzory. Widzi też kolor czerwony i zielony. Jeśli w jego otoczeniu znajdą się przedmioty w tych barwach i w odpowiednich wzorach, to maluszek będzie mógł skupić na nich wzrok i  ćwiczyć koncentrację, co z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości.
Warto zatem przy urządzaniu kącika dla noworodka zadbać właśnie o te szczegóły, które pomogą mu w rozwoju. Pastelowe zabawki, karuzele czy maty w pierwszym miesiącu jego życia nie zwrócą uwagi maluszka. Natomiast grzechotki, książeczki czy też przytulanki w kontrastowych zestawieniach kolorystycznych (na przykład czarno-biało-zielone) wraz z odpowiednimi obrazkami na pewno go zainteresują.

Pomimo tego, że w kolejnych miesiącach dziecko będzie widzieć już z coraz większej odległości i dużo wyraźniej nadal najciekawsze będą dla niego zabawki w zdecydowanych kolorach. W tym okresie jednak bardzo istotny stanie się także zmysł dotyku. Maluszek każdą nową rzecz będzie musiał dotknąć i spróbować, dlatego bardzo ważne jest, aby zabawki były wykonane z różnych materiałów, które pozwolą dziecku poznawać nowe kształty, dźwięki i powierzchnie. Muszą one być przy tym łatwe do utrzymania w czystości. Konieczne jest również, aby przedmioty, którymi chcemy otaczać maleństwo, przeszły odpowiednie badania i posiadały europejskie wymagania bezpieczeństwa. Oznakowanie CE umieszczone przez producenta na zabawce świadczy o tym, że jest ona bezpieczna, nie szkodzi zdrowiu i nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Należy pamiętać, że pierwszy rok życia to czas intensywnych i bardzo szybkich zmian, niemal ekspresowego rozwoju dziecka. Warto zatem już na etapie kompletowania wyprawki poszukać produktów, które  będą wspomagać rozwój maluszka. W ofercie polskiej marki  BlackPlum dostępnej w sklepie www.babymama.pl znajdują się  zabawki z certyfikatem CE w kontrastowych kolorach (czarno-biało-zielone), które idealnie sprawdzą się  już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Spełniają one zarówno funkcję stymulującą rozwój zmysłów i umiejętności, jak i sprawiają niemowlakowi wiele radości. Jednocześnie są praktyczne i łatwe do odświeżenia, przez co rodzice oszczędzają swój czas i energię, które mogą przeznaczyć na zabawę ze swoją pociechą.

                                  https://www.babymama.pl/grzechotka-mrowka-z-mrowiska-black-plum-p3835.html

11 komentarzy:

 1. Książeczka jest bardzo fajna ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. mój Antek to woli samochody :p

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post, o wielu rzeczach w ogóle nie wiedziałam. Zabawki bardzo mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Strasznie mi się podobają :D

  OdpowiedzUsuń
 5. śliczne zabawki -grzechotka mrówka jest boska :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Są urocze :) Tez braliśmy pod uwagę fakt, że dzieci żywiej reagują na kontrastowe zabawki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podobnym asortymentem są zabawki Manhattan Toy z serii Wimmer Ferguson, np. http://www.hoplik.pl/product-zul-8486-Barwna-karuzela-do-wozka-Wimmer-Ferguson-Manhattan-Toy.html . Przez ostatnie kilka lat zdobyły uznanie w wielu krajach.

  OdpowiedzUsuń