25 lipca 2015

Choroby skóry u dziecka

Skóra dziecka jest znacznie delikatniejsza i cieńsza niż u osoby dorosłej. Jeśli tylko na skórze dziecka pojawi się jakaś niepokojąca wysypka, guzek, pręga zaczynamy się zastanawiać co to takiego jest? Większość chorób skórnych u dziecka jest niegroźna i wyleczalna, a pojawiają się one najczęściej na skutek infekcji, przegrzania, czy po prostu alergii.

Dzisiaj chciałam Wam przybliżyć kilka najbardziej popularnych chorób skóry u dzieci. Musicie tylko pamiętać, że jeśli zauważycie coś niepokojącego u swego dziecka konieczna jest konsultacja lekarska w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia.

 źródło

Do najczęstszych chorób skóry u dzieci zaliczamy:

1) atopowe zapalenie skóry
2) trądzik noworodkowy
3) potówki
4) ciemieniucha
5) pieluszkowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba o podłożu alergicznym, ale jej przyczyny do końca nie są znane. Ma ono związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego i jest uwarunkowane genetycznie. Objawy to sucha skóra oraz uporczywy świąd. Pojawia się wysypka grudkowo - pęcherzykowa i towarzyszy jej rumień.

Trądzik noworodkowy to zmiany o typie drobnych zaskórników. Mają postać grudkowo - krostkową albo postać podskórnych guzków. Zmiany skórne możemy już zauważyć po urodzeniu lub we wczesnym okresie noworodkowym. 

Potówki pojawiają się na skutek przegrzania. Mają one postać niewielkich różowych krostek lub też pęcherzyków. Miejscami, w których najczęściej się one pojawiają to fałdy skóry, kark, szyja, twarz, ręce, nogi. 

Ciemieniucha to nic innego jak grube, żółte łuski na skórze głowy. Mogą mieć one charakter pojedynczy lub też mogą pokrywać całą główkę dziecka. Ciemieniucha jest efektem nadmiernego działania gruczołów łojowych .

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry, który przybiera najczęściej postać plam rumieniowych, grudek, pęcherzyków, złuszczenia naskórka w miejscach do których przylega pieluszka. Czynniki, które sprzyjają pojawieniu się pieluszkowego zapalenia skóry to wilgoć i uszkodzenie naskórka, przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę, zasadowe pH moczu, biegunka oraz niedostateczna higiena skóry.

Skóra dziecka musi być odpowiednio pielęgnowana i odżywiana. Pamiętajmy o tym!


1 komentarz:

  1. zgadzam się, pamiętajmy o pielęgnacji skóry cały rok u nas i naszych dzieci:)

    OdpowiedzUsuń