24 sierpnia 2015

Z antykoncepcją na Ty

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcyjnych, co pozwala kobiecie na wybór odpowiedniej metody dla siebie. Jeśli nie jesteś jeszcze gotowa na bycie mamą lub też na kolejną ciążę warto się zastanowić nad wyborem odpowiednich środków antykoncepcyjnych.

Pierwszym najważniejszym krokiem przed wyborem sposobu antykoncepcji jest wizyta u lekarza ginekologa. Jest to sprawa oczywista. Specjalista pomoże nam dobrać najlepszą metodę antykoncepcji. Warto dobrze się przygotować na taką wizytę. Istotny jest stan zdrowia potwierdzony wynikami badań oraz ewentualne schorzenia, które miały miejsce w rodzinie, np. rak piersi.

źródło

 Skuteczność metod antykoncepcyjnych

Do tego celu służy tzw. wskaźnik Pearla informujący o tym, ile ze stu kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez rok zaszło w ciążę. Dzięki niemu określa się skuteczność różnych metod antykoncepcji. Im wskaźnik jest niższy, tym skuteczniejsza jest metoda. Musimy jednak pamiętać, że na skuteczność antykoncepcji ma wpływ wiele czynników, dlatego wskaźnik Pearla nie powinien być jedynym wyznacznikiem skuteczności.


 Metody antykoncepcji
  1. Pigułka hormonalna - zawiera 2 hormony: estrogen oraz gestagen. Pigułki bierze się codziennie z 7 - dniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Jak działa taka pigułka? Blokuje ona owulację oraz zmienia błonę śluzową macicy tak, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej. Jest to metoda skuteczna, bezpieczna w użyciu. Musimy jednak pamiętać o przyjmowaniu tabletki codziennie.
  2. Minipigułka - zawiera w swoim składzie jedynie gestagen, a jej przyjmowanie odbywa się codziennie bez robienia sobie jakiejkolwiek przerwy między opakowaniami. Ten rodzaj pigułek mogą stosować kobiety karmiące piersią jak i kobiety, które nie mogą przyjmować pigułek hormonalnych zawierających w składzie estrogen.
  3. Plaster antykoncepcyjny - zawiera w składzie estrogen oraz progestagen. Plastry przykleja się co 7 dni, a hormony zawarte w takim plastrze przenikają przez skórę do krwi stopniowo. 
  4. Spirala - zawiera hormony uwalniające gestagen lub miedź. Wkładka domaciczna - bo tak inaczej mówimy na spiralę wywołuje w błonie śluzowej sterylną reakcję zapalną, co powoduje, że komórka jajowa nie ma warunków do zagnieżdżenia się
  5.  Zastrzyk hormonalny - wykonywany jest on raz na trzy miesiące i zawiera w swoim składzie gestagen. Hamuje on owulację, zagęszcza śluz i zmienia śluzówkę błony macicy, by komórka jajowa nie miała odpowiednich warunków do zagnieżdżenia się. 
  6.  Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą są prezerwatywy dla mężczyzn. Jej największą zaletą jest to, iż zabezpiecza nie tyko przed ciążą ale również przed większością chorób przenoszonych drogą płciową. 
Antykoncepcja to naturalne prawo kobiety i nieodłączny element życia seksualnego.
Każda kobieta powinna mieć świadomość, że antykoncepcja to Wasz wspólny "problem". Partner również powinien znać wszystkie zalety i wady antykoncepcji i pomóc Ci podjąć decyzję co do wyboru środka.1 komentarz:

  1. Ja przez lata używałam tabletki i doskonale sie u nas sprawdzała.

    OdpowiedzUsuń