30 sierpnia 2015

Zdrowe odżywanie - od czego zacząć?

Zdrowe odżywianie to podstawa funkcjonowania naszego organizmu. Bezdyskusyjne jest więc twierdzenie, że warto odżywiać się zdrowo. Trudno zaprzeczyć też temu, że spożywanie produktów naturalnych to inwestycja w dobre samopoczucie i prawidłową pracę organizmu. Na czym wiec polega zdrowe odżywianie?


 Zdrowe odżywianie polega na regularnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Dlatego też zaleca się spożywanie bardzo dużej ilości warzyw, ponieważ są one źródłem witamin, błonnika pokarmowego i fitozwiązków. Spożywanie warzyw zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, zawału serce, miażdżycy, niektórych nowotworów, obniża ciśnienie oraz poziom cholesterolu. 


W zdrowym odżywianiu bardzo istotne jest regularne spożywanie posiłków. Powinno być ich 5 w ciągu doby. Każdy dzień powinniśmy zacząć od sycącego i zdrowego śniadania, a każdy kolejny posiłek powinniśmy jeść co 3 - 4 godziny. Dzięki temu poziom glukozy we krwi będzie na odpowiednim poziomie, a nasz metabolizm będzie dobrze przebiegał. 

W naszym jadłospisie powinny znaleźć się produkty z poszczególnych grup spożywczych takich jak: produkty zbożowe, mleko i jego przetwory, warzywa i owoce, ryby, mięso i jaja, tłuszcze jadalne, cukier. Powinniśmy unikać zdecydowanie wszelkich fast foodów oraz gotowych dań dostępnych w sklepach. Te produkty zawierają masę konserwantów i wzmacniaczy smaku i zapachu.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o ograniczeniu spożywania soli, słodyczy. Jeśli masz możliwość zamień smażenie na pieczenie lub przygotowywanie potraw na parze. Warto także zaopatrzyć się w dobrej jakości garnki. Wówczas przygotowywane potrawy nie tracą na jakości, nie wchodzą w reakcje chemiczne, a szkodliwe dla organizmu materiały nawet w minimalny sposób nie przedostają się do pożywienia. W Internecie możecie sobie sprawdzić choćby opinie o garnkach Philipiak, w których przygotowywane potrawy są mniej kaloryczne, nie trzeba używać tłuszczy czy też soli. 

Wprowadzanie wszystkich zasad zdrowego odżywiania do swojego życia może wydawać się bardzo trudne, ale warto zacząć to robić choćby małymi krokami.2 komentarze:

  1. Ja zaczęłam od wyeliminowania fast foodów <3

    OdpowiedzUsuń
  2. W zdrowym odżywianiu bardzo istotne jest regularne spożywanie posiłków - to jest punkt, który chyba nam najtrudniej przestrzegać. Wszystko przez szkołę/pracę, treningi i dodatkowe zajęcia. Jednak postaramy się jeść regularnie

    Pozdrawiamy, Rodzinka Biega

    OdpowiedzUsuń