30 marca 2015

Gorączka u niemowląt

Gdy u naszego malucha pojawia się gorączka ogarnia nas stres, a czasem nawet i panika. Zastanawiamy się niejednokrotnie, czy już udać się z dzieckiem do lekarza, czy podjąć się zbijania temperatury na własną rękę. Gorączka nie może być w żaden sposób lekceważona i wymaga ona szczególnej obserwacji. Kiedy wiec należy zacząć ją obniżać, a kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Właściwa temperatura

Ze względu na fakt, że niemowlaki nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego układu termoregulacji, a także w ciągu doby zmienia się aktywność hormonów to w ich przypadku o normalnej temperaturze możemy mówić, gdy wynosi ona 36,6 st - 37,5 st. Gorączka występuje, gdy temperatura ciepła ciała dziecka wynosi 38 stopni. Powyżej 38,5 st. mówimy już o wysokiej gorączce, która wymaga konsultacji z lekarzem i zbijania jej za pomocą środków farmakologicznych. 


Pomiar temperatury ciała dziecka 

Ciężko jest u niemowlaka zmierzyć temperaturę pod pachą, dlatego też najdokładniejszy wynik pomiaru uzyskamy mierząc temperaturę w pupie, w buzi lub w uchu. Należy pamiętać, że mierząc temperaturę w buzi nie możemy używać do tego termometru rtęciowego! Do takiego pomiaru należy użyć specjalnego termometru elektronicznego. Gdy temperaturę chcemy zmierzyć w uchu musimy się zaopatrzyć w specjalne do tego pomiaru termometr.

Najczęstsze przyczyny gorączki u niemowlaków
 • trzydniówka, czyli tzw. rumień nagły,
 • ząbkowanie,
 • zapalenie ucha,
 • po podaniu szczepionki - oprócz podwyższonej temperatury możemy zauważyć obrzęk lub zaczerwienienie w miejscu ukłucia, senność, czy też niepokój, marudzenie
 • zapalenie pęcherza moczowego,
 • infekcja jelitowo - żołądkowa
 • przeziębienie - oprócz gorączki towarzyszy mu katar, kaszel, ból głowy,
 • choroby wieku dziecięcego: odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna
 • alergia,
 • oparzenie słoneczne,
 • choroba układu odpornościowego.

Objawy gorączki

Najbardziej chyba rozpoznawalnym objawem gorączki jest rozpalone czoło oraz policzki. Nu buzi maluszka pojawiają się rumieńce, oczka nienaturalnie błyszczą, a oddech jest znacznie przyspieszony. Gorączce może towarzyszyć biegunka, a nawet wymioty. Maluch nie ma apetytu, staje się często płaczliwy, nie ma ochoty na zabawy. 

Jak postępować w przypadku gorączki?

Gdy temperatura ciała gwałtownie wzrasta u noworodka lub kilkumiesięcznego niemowlaka należy niezwłocznie wezwać lekarza. W przypadku starszych niemowlaków można się z tym odrobinę wstrzymać, pod warunkiem, że gorączce nie towarzyszą inne objawy jak biegunka, wymioty, kaszel, duszności, drgawki.

Pamiętajmy, by dziecko podczas gorączki przyjmowało dużo płynów w niewielkich dawkach podawanych regularnie co kilkanaście minut. Pozwoli to na uniknięcie odwodnienia. W mieszkaniu musimy też zadbać o odpowiednią temperaturę, nie może być w nim zbyt ciepło. Często zastanawiamy się też jak ubierać w  tym czasie malucha. Otóż ubranka powinny być luźne, lekkie, najlepiej bawełniane, by dziecko nie przegrzało się. Nie kąpiemy też dziecka w zimnej wodzie. Temperatura wody do kąpieli powinna być niższa o 2 stopnie od temperatury ciała dziecka.

Podawanie leków

 Podając dziecku jakikolwiek lek przeciwgorączkowy musimy zwrócić uwagę od jakiego wieku można go podawać. W żadnym wypadku noworodkowi nie wolno podawać leków zawierających w składzie ibuprofen. Preparaty z tym składnikiem można podawać dopiero powyżej 3 miesiąca życia. Najlepszym preparatem do zwalczania gorączki u niemowląt są czopki, ponieważ dziecko nie zakrztusi się. Do 12 roku życia nie podajemy dzieciom również aspiryny i polopiryny.Temperaturę można mierzyć na kilka sposobów: w odbycie, na czole, w uchu bądź w ustach. Bardzo wygodne są termometry douszne na podczerwień, które wsuwa się do ucha dziecka. Wynik pokazuje się po sekundzie i jest bardzo dokładny, gdyż błona bębenkowa ma identyczną ciepłotę, co ośrodek termoregulacji w mózgu. Inny, mało stresujący sposób to termometr w smoczku. Wygląda jak zwykły gryzaczek, ale w silikonowej części ma czujniki, a w tarczy wyświetlacz. Temperaturę możesz zmierzyć także termometrem elektronicznym, wsuwanym do odbytu. Najlepiej połóż dziecko na boku albo na brzuszku. Pod pupę podłóż mu pieluszkę tetrową. Końcówkę termometru nasmaruj tłustym kremem dla niemowląt i delikatnie wsuń do odbytu. Wynik otrzymasz po 30 sekundach. Wyjmij termometr, jeśli dziecko zacznie wierzgać nogami albo zaciśnie pośladki – końcówka termometru może uszkodzić okolicę odbytu. Nie używaj termometru rtęciowego – według unijnego i polskiego prawa nie powinny być już one używane. Wiele z nich tłucze się i grozi skaleczeniem. Lekarze odradzają paski przykładane do czoła – służą one wyłącznie do określania przybliżonej ciepłoty ciała i nie dają gwarancji prawidłowego pomiaru.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/goraczka-9-pytan-o-goraczke-u-dziecka_35948.ht

2 komentarze:

 1. Ja mierzę małej temperaturę specjalnym termometrem elektronicznym na czółku. Nie jest tak dokładny jak rtęciowy i podaje temp. w przybliżeniu do 0,5 st C, więc nieraz pomiary trzeba powtarzać. Ale spisuje się całkiem dobrze.

  OdpowiedzUsuń