30 października 2015

Ile trwa ciąża i jak obliczyć termin porodu?

Gdy dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży zastanawiamy się jak obliczyć termin porodu, a także ile właściwie powinna trwać prawidłowa ciąża. Dziś wyjaśnię, od kiedy powinnyśmy liczyć czas trwania ciąży, by obliczyć przewidywany termin porodu oraz dlaczego ciążę dzieli się na trymestry i tygodnie.


Ile więc trwa ciąża?

Prawidłowo przebiegająca ciąża trwa 9 miesięcy lub 10 miesięcy księżycowych, które są liczone po 28 dni każdy. Oznacza to, że prawidłowy czas trwania ciąży wynosi średnio od 38 do 42 tygodni, czyli ok. 280 dni (+/- 20 dni). Ciążę dzieli się na trzy trymestry. 

Na pierwszej wizycie u ginekologa, lekarz potwierdza ciążę, określa ile już trwa nasza ciąża oraz oblicza termin porodu. Termin porodu jest to jednak termin orientacyjny, ponieważ w praktyce bywa to różnie. 

Jak obliczyć termin porodu?

Przybliżony termin porodu oblicza się odejmując od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 3 miesiące i dodając 7 dni.

Jak wspomniałam ciążę dzieli się na trymestry, dokładnie są to trzy trymestry. Dlaczego tak? Chodzi o to po prostu, by podkreślić ważne etapy w ciąży.

Jeśli chcecie wiedzieć co w poszczególnych trymestrach ciąży ważnego dzieje się z Waszym ciałem i Waszym maluszkiem w brzuszku warto zaglądać do tzw. kalendarza ciąży. Z niego dowiecie się jak rozwija się Wasze dziecko, jak kształtują się jego narządy, jak rośnie. Kiedy maluszek w brzuchu zaczyna ssać kciuk, ziewać, mrugać? Ile maluszek waży i ile mierzy w kolejnych tygodniach ciąży? Kiedy rosną paznokcie, rzęsy, kiedy dziecko zacznie kopać? Tego wszystkiego właśnie dowiecie się z kalendarza ciąży, który jest rozpisany na każdy tydzień ciąży.

Pamiętajcie tylko, że kalendarz ciąży nie zastąpi nam konsultacji medycznych.

Umownie określa się, że ciąża trwa 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych, które są liczone po 28 dni każdy) i dzieli się na trzy trymestry. Oznacza to, że prawidłowy czas trwania ciąży wynosi średnio od 38 do 42 tygodni, czyli ok. 280 dni (+/- 20 dni).

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/ciaza/dlugosc-ciazy-ile-trwa-ciaza-i-jak-obliczyc-termin-porodu_39831.html

5 komentarzy:

 1. Czy przez pierwszy semestr ciąży można pracować? kiedy idzie się na macierzyński?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od pracy jaką się wykonuje. Praca biurowa nie jest przeciwwskazaniem, ale można pracować 4 godz przy kompie. Praca fizyczna- raczej nie powinno się pracować w ciąży, dużo dźwigać, lekarze często dają wtedy zwolnienia na cały okres ciąży, ale to wszystko zależy od jej rodzaju i czynności jakie się wykonuje

   Macierzyński rozpoczyna się w dniu porodu i trwa 1 rok.

   Usuń
  2. Dobrze wiedzieć. Dziękuje za odpowiedź ;)

   Usuń
 2. Ja tydzień temu po zrobieniu kilku testów zorientowałam się, że będę mamą:) Czekam na pierwsze USG

  OdpowiedzUsuń