Czytamy z dodo4story.pl vol.1 - "Blogowe dbajki"

10 listopada

Dzisiaj post troszkę inny niż zazwyczaj. Dlaczego ? Otóż do tej pory pojawiały się głównie recenzje kosmetyczne i jakoś w tym całym moim blogowaniu nie było miejsca na recenzje książek dla dzieci.
Dzięki nawiązanej kilka tygodni temu współpracy z dodo4story.com to się zmienia. Zmienia się także z racji wieku mojego synka, który wykazuje ostatnio większe zainteresowanie książeczkami - nawet jeśli kończy się ostatecznie tylko na oglądaniu ilustracji.

"Blogowe dbajki", bo dzisiaj tej książce poświęcę kilka słów, to bajki, które dbają o rozwój dziecka.

 Kilka słów od samego wydawnictwa:

"Blogowe dbajki” są zwieńczeniem konkursu dla blogerów, organizowanego wspólnie z Onet.pl, na napisanie bajki terapeutycznej. W książce i audiobooku zamieszczone są najpiękniejsze bajki wybrane w konkursie, a ich dopełnienie stanowią niezwykłe, urzekające barwami ilustracje Agnieszki Madaj i Darka Madaja. Dbajki, to proste historie dla najmłodszych i nieco starszych dzieci, które pomagają im odnaleźć się w trudnych sytuacjach życiowych, a rodzicom czerpać inspirację do mądrego wychowywania i nawiązywania głębszych relacji z dziećmi. Zbiór blogowych dbajek to wyjątkowy podarunek. Tutaj razem, dorośli i dzieci, wyruszają w fantastyczny świat wyobraźni, by się czegoś nauczyć o innych, przeżyć coś ciekawego, a zarazem zrozumieć siebie.

Książka w twardej oprawie, a każda kartka jest wykonana z dobrego jakościowo papieru. W książce znajdziecie 10 różnych bajek, ale na tym nie koniec. Do książki został dołączony audiobook z 9 dodatkowymi bajkami. 

Mój Bartek jeszcze jest za mały na czytanie tego typu książek. Dlaczego? Otóż autorzy bajek w swych opowiadaniach poruszają takie tematy jak: śmierć, choroba bliskiej osoby, strach przed wizytą u dentysty, akceptacja, tolerancja, zrozumienie. Dla niego to tematy na razie niezrozumiałe, bo ma 2 latka.  Teksty są długie, stanowczo za długie na jego wiek. Myślę, że jak podrośnie bajki te będziemy czytać, by oswajać się z różnym problemami dnia codziennego z którymi przyjdzie mu się na pewno spotkać. Obecnie, gdy wyciągnie książkę zwracamy uwagę na ilustrację, pokazujemy gdzie np. ma oczko lub nosek dane zwierzątko, uczymy się pojedynczych słówek. Ilustracje mogą być też dodatkowo inspiracją do wymyślania swoich własnych bajek.

Każda bajka jest napisana w bardzo ciekawy sposób. Głównymi bohaterami są głównie zwierzęta, ale autorzy bajek "ożywili" m.in. nadgarstek, pluszowego misia, czy też choinkę. Bajki są napisane ze szczególną dbałością o treść, przekaz. Czytając bajki - tak, tak sama je przeczytałam, bo byłam bardzo ciekawa - niejednokrotnie się wzruszyłam i łezka zakręciła mi się w oku.

Treść przeplatana jest pięknymi ilustracjami.Naprawdę są to piękne  ilustracje  i tylko pozazdrościć ogromnego talentu autorom , czyli Agnieszce Madaj oraz Dariuszowi Madaj.

Audiobooku również słucha się bardzo fajnie, a to za sprawą wielkich znakomitości, którzy opowiadają bajkę. Jest wśród nich Maria Seweryn - córka Krystyny Jandy, Patrycja Markowska - córka lidera Perfektu, a także Maciej Orłoś znany nam z Teleexpressu.
Ja jednak jestem zwolenniczką osobistego czytania bajek, a nie korzystania z audiobooków. Korzystając z audiobooków ukazujemy dzieciom, że są łatwiejsze sposoby na "przeczytanie", że ktoś może "odwalić robotę za nas". Audiobooki nie zastąpią też bliskości między rodzicem a dzieckiem. Mój Bartek uwielbia w chwilach czytania bajek wtulić się do mnie, usłyszeć mój głos... To są cudowne chwile :)

Na koniec przytoczę jeszcze kilka słów zamieszczonych na ostatniej stronie książki jako podsumowanie całej recenzji.

"Dbajki to wyjątkowy podarunek. Tutaj dorośli i dzieci razem wyruszają w wyobrażony, fantastyczny świat, by się czegoś nauczyć o innych, przeżyć i zrozumieć siebie. Bajka - dbajka jest sposobem wspomagania rozwoju psychicznego dziecka, daje mu poczucie bezpieczeństwa, buduje zaufanie do innych i wpływa na poczucie własnej wartości."

Dziękuję dodo4story.com za tak wspaniałą książkę.


POLECAM!

 

Zajrzyj tutaj

7 komentarze

 1. Odpowiedzi
  1. zgadzam się, ilustracje powinny być wykonane perfekcyjnie w książeczkach dla dzieci:)

   Usuń
 2. Kolejna ciekawa współpraca! Gratuluje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne obrazeczki -gratuluję współpracy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio będąc na zakupach w Auchan moje oczy ją wypatrzyły :) Przy następnej wizycie ją kupię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Poznałyśmy z córeczką również te wspaniałe książeczki , czytamy je codziennie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wyglądają bardzo fajnie, choć dla nas jeszcze za wcześnie. Masz rację. Czytanie z dzieckiem to świetna sprawa, ale czasem i posłuchanie audiobooka może być ciekawe. Porusza wyobraźnię, dziecko ćwiczy dłuższe skupienie uwagi, a mama może odpocząć lub zająć się obowiązkami, bez troski o to, że malec niszczy oczka przed komputerem lub telewizorem.

  OdpowiedzUsuń