Jak pomóc zmęczonym oczom?

02 kwietnia

Zdrowe oczy nie wymagają jakiejś szczególnej pielęgnacji. To ruchy powiek i łzy zapewniają im czystość oraz odpowiednie nawilżenie. Jednak w dzisiejszych czasach prowadzony przez nas sposób życia, nasze warunki pracy, obniżona odporność organizmu niestety przyczynia się do tego, że nasze oczy męczą się i odmawiają nam posłuszeństwa. Niekorzystnie na nasze oczy wpływa klimatyzacja w pomieszczeniach, spędzanie mnóstwa czasu przed monitorem, dym papierosowy, nieodpowiednie oświetlenie, a nawet brak odpowiedniej ilości snu. Dość często skarżymy się na ich pieczenie, zaczerwienie, uczucie jakbyśmy pod powiekami mieli piasek, swędzenie, ból czy też widzenie przez mgłę. Objawy takie dość często towarzyszą coraz bardziej popularnemu zjawisku zmęczonego, suchego oka. Niestety bywa tak, że lekceważymy te objawy, a niestety jest to poważne schorzenie oczu, które nieleczone może się nasilać i w ostateczności może doprowadzić do uszkodzenia spojówki i rogówki.

Zespół suchego oka to zespół objawów, które powstają w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub ich nieprawidłowego składu.

Do przyczyn "suchego oka" oprócz tych, które wymieniłam na samym początku zaliczyć możemy:
 • wiek - im jesteśmy starsi tym mniej łez jest produkowanych przez oko;
 • choroby i leki przy nich podawane, np. nadciśnienie, cukrzyca, alergia, problemy z tarczycą, trądzik;
 • stosowanie przewlekłe preparatów do oczu z konserwantami;
 • używanie soczewek kontaktowych
 Jeśli zauważymy niepokojące objawy udajmy się do okulisty, który na pewno nam pomoże. Nie sięgajmy sami na własną rękę po krople na receptę bez skonsultowania tego ze specjalistą. 

źródło zdjęcia:  http://zdrowie.gazeta.pl

Jak możemy sami pomóc naszym oczom?

Wiem, że wielu z nas pracuje dzisiaj przed komputerem, ale jeśli mamy tylko możliwość odejdźmy na chwilę od komputera, dajmy odpocząć naszym oczom. Zróbcie gimnastykę swoim oczom: popatrzcie raz w górę, raz w dół, w lewo, w prawo. To naprawdę działa! Wyjrzyjcie na chwilę przez okno, poobserwujcie okolicę. Gdy planujesz wyjazd nad morze czy na narty zabierz ze sobą koniecznie okulary przeciwsłoneczne.

Ulgę zmęczonym oczom przyniosą także okłady z herbaty, płukanie oczu w soli fizjologicznej czy też stosowanie preparatów nawilżających typu sztuczne łzy bez konserwantów.
Zajrzyj tutaj

8 komentarze

 1. Kiedy nadejdzie taka potrzeba, wrócę do tego postu :]

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam kropelki ale nienawidzę tego momentu zakraplania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od kiedy pracuję 8 h przy komputerze praktycznie nic już mi nie pomaga

  OdpowiedzUsuń
 4. Często miewam problemy ze zmęczonymi oczami...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam kropelki Hydrobalance, ale i tak najlepiej pomaga sen ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja na szczęście nie mam tego problemu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gimnastykę oczu robię bardzo często, w pracy jestem skazana na komputer 7/8 godzin ;(

  OdpowiedzUsuń