Jak zwalczyć opryszczkę?

01 kwietnia

Opryszczkę zna i chyba każdy nawet wie jak ona wygląda. Potocznie określana jest jako "zimno" lub też "skwara". Opryszczka to nic innego jak charakterystyczne zmiany na skórze w postaci pęcherzyków lub różnej wielkości zaczerwienień. Opryszczce towarzyszy bardzo nieprzyjemne uczucie swędzenia i pieczenia.


 Kto jest winny temu, że opryszczka pojawia się w najmniej spodziewanym momencie w okresie osłabienia układu odpornościowego organizmu, zmęczenia lub pod wpływem innych chorób? Otóż są to 2 wirusy - HSV-1 i HSV-2, których nosicielami jest prawie każdy z nas.  Tak, tak - prawie każdy z nas! Zdecydowanie takiej sytuacji sprzyja łatwość jego przenoszenia pomiędzy ludźmi, a także fakt, iż jeśli raz zarazimy się tym wirusem to pozostaje on z nami do końca życia.

Wirus HSV -1 najczęściej atakuje nasze wargi, oczy, opony mózgowe czy też jamę ustną, natomiast wirus HSV-2 odpowiedzialny jest za powstawanie opryszczki narządów płciowych. Wiecie, że najczęściej na nią są narażone noworodki, które mogą się nią zarazić od matki podczas porodu? Zarażenie się nią przez dziecko w czasie porodu może być bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia i rozwoju.

Opryszczka wargowa jest chyba najpopularniejszym rodzajem opryszczek. Niestety sama dość często się z nią zmagam. Jak wspomniałam wcześniej, jeśli raz nam się ona pojawi to na pewno wróci, bo wirus opryszczki niestety zostaje z nami do końca życia. Wielokrotnie przed jej pojawieniem się odczuwam w tym miejscu ból, a gdy już się pojawi to najczęściej pieczenie.

Jakie są sposoby na opryszczkę? Na rynku jest dostępnych wiele środków, które złagodzą nam jej objawy i wyleczą chore miejsce. Są to różnego rodzaju maści zawierające tlenek cynku lub też specjalne maści na opryszczki, a także plastry na opryszczkę, które zapobiegają przed roznoszeniem się wirusa.

A czy opryszczkę można zwalczyć jakimiś domowymi sposobami ?

Sposobów jest kilka, a oto kilka takich, które w moim przypadku się sprawdziły:
  • przykładanie czosnku do chorego miejsca - ząbek czosnku oczywiście świeży przekrawamy na pół i przykładamy na opryszczkę. Może nie należy ten sposób do najbardziej przyjemniejszych ze względu na zapach, ale jest skuteczny. Zamiast czosnku można także użyć cebuli lub też cytryny.
  • aloes - sok z aloesu ma właściwości odkażające oraz działa bakteriobójczo. Zamiast soku z aloesu można też zastosować tonik z aloesu. Jak go przygotować ? Miksujemy liść aloesu ze szklanką wrzącej wody, a po około godzince czasu przeciskamy przez gazę. Miejsce wykwitu tak przygotowanym tonikiem przemywamy kilka razy w ciągu dnia.
  •  okłady z dziurawca lub rumianku
  • miód lipowy - chyba jeden z najprzyjemniejszych sposobów walki z opryszczką. Miód działa przeciwzapalnie!

Inne sposoby, których nie sprawdzałam, ale dość często można się z nimi spotkać w prasie czy w internecie, a i na pewno o niektórych sposobach słyszałyście od swoich babć:
  • okłady ze spirytusu lub octu
  • przykładanie polopiryny zwilżonej wodą na wykwit
  • okład z wywaru z liści melisy
  • pasta do zębów
  • papka z sody oczyszczonej
  • okład z witaminy B2
Czy Wy macie swoje sposoby na walkę z opryszczką ?


Zajrzyj tutaj

7 komentarze

  1. nigdy w życiu pasta do zębów na opryszczkę! Ona tylko pogarsza i narusza stan zapalny na wardze.. ja osobiście polecam plasterki Coompeed. Sama teraz ich używam i sa najlepsze dostępne bez recepty :) dwa dni i po opryszczce nie ma śladu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja przez plasterki męczyłam się z opryszczką przez miesiąc, bo każde "zerwanie" naruszało opryszczkę ;/ One są dobre, ale nie do stosowania codziennego.

      Usuń
    2. Trzeba to robić delikatnie i używać na opryszczkę, która nie jest naruszona..

      Usuń
  2. Opryszczka dopada mnie często. U mnie najlepiej sprawdza się maść Himalaya, olej tamanu, olej jojoba, olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego no i carmex ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja już nie pamiętam kiedy ostatni raz miałam opryszczkę, tfu tfu! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Nigdy nie miałam i mam nadzieję, że mieć nie będę.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak dopadnie mnie kolejny raz to g.wno ;) na pewno wrócę do tego posta. ;D

    OdpowiedzUsuń