Kwas foliowy i jego rola w organizmie

29 czerwca


Kwas foliowy to witamina z grupy B bardzo ważna dla kobiet przed poczęciem dziecka i w pierwszych miesiącach ciąży. Kwas foliowy jest niezbędny bowiem do rozwoju kręgosłupa i mózgu we wczesnym etapie ciąży.  Przyszłe mamy poprzez przyjmowanie kwasu foliowego mogą ograniczać ryzyko rozszczepu kręgosłupa u dziecka.

Kwas foliowy ma nie tylko pozytywny wpływ na nasze maleństwo, ale także na nas same. Pozwala on bowiem zapobiegać chorobom układu krążenia takim, jak miażdżyca, niedokrwistość czy zawał serca oraz niektórym nowotworom. Ułatwia także zasypianie i zapobiega depresji. Niedobór kwasu foliowego może przyczynić się do kłopotów z pamięcią i koncentracją, anemii, bezsenności, biegunki czy nudności. 

Witamina ta jest o tyle specyficzna, że nasz organizm sam nie jest w stanie jej wytwarzać i musi być suplementowana.

Gdzie występują foliany (naturalna postać kwasu foliowego)?

Foliany występują w niektórych produktach spożywczych, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Znajdziemy je m.in. w brukselce, szpinaku, kapuście włoskiej, sałacie, pełnych ziarnach zbóż, fasoli, zielonym groszku, drożdżach, wątróbce, serach czy w bananach. Jednak nawet jeśli staramy się spożywać dużo tych produktów to i tak nigdy nie dostarczymy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości folianów.

Po jaki suplement warto więc sięgnąć? Ja ze swojej strony mogę polecić Folik MamaPrzyjmując preparat taki jak Folik Mama zapobiegamy także krwotokom, niedorozwojowi łożyska oraz poronieniu.Preparat uzupełnia dietę kobiet w pierwszym trymestrze ciąży (do około 13 tygodnia ciąży). Zawiera składniki, które trudno uzupełnić za pomocą codziennej diety. Należą do nich kwas foliowy, jod i kwas tłuszczowy DHA (nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Warunkuje prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu.Kwas foliowy wyraźnie obniża ryzyko wystąpienia wad rozwojowych cewy nerwowej. Jod wspomaga prawidłową pracę tarczycy, a kwasy omega 3 korzystnie wpływają na rozwój układu nerwowego i mózgu.


Jak należy dawkować preparat?

Dawka dzienna to 2 kapsułki. Kapsułki można przyjmować rano i wieczorem z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.


Kwas foliowy (lub jego pochodne) trzeba przyjmować do 20 tygodnia ciąży, a jeżeli mamy niedokrwistość to do końca ciąży.
Zajrzyj tutaj

0 komentarze