Bezpieczne opalanie

26 lipca

Piękna i brązowa opalenizna to marzenie każdego z nas. Jednak nie zdajemy sobie czasem sprawy z tego jak szkodliwe może być promieniowanie słoneczne i nie zabezpieczamy się odpowiednio przed jego działaniem. Gdy za oknem piękna pogoda, słoneczko świeci to nie myślimy o konsekwencjach częstego i zbyt długiego przebywania na słońcu.


Jak wiemy opalanie ma pozytywne skutki, ponieważ słońce wytwarza tzw. hormon szczęścia, czyli endorfinę oraz witaminę D3. Jednak zbyt częste przebywanie na słońcu może prowadzić do:
 • oparzeń słonecznych - pojawiają się pęcherze, pieczenie, zaczerwienienie, a z czasem mogą pojawić się objawy przypominające grypę, czyli katar, dreszcze, a nawet gorączka;
 • udaru słonecznego - spowodowany przegrzaniem się organizmu. Jego objawy to uderzenia ciepła, osłabienie, mdłości i wymioty. Jeśli na czas nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie medyczne może on doprowadzić do poważnych uszkodzeń w mózgu i nie tylko;
 • czerniaka - czyli nowotworu skóry, jednego z najbardziej złośliwych nowotworów. Często objawia się dopiero po jakimś czasie, u kobiet nawet dopiero w okresie menopauzy;
 •  
Na czym więc polega bezpieczne opalanie się?

Podczas opalania preparaty z faktorem SPF nie są w stanie zapewnić nam całkowitej ochrony przed słońcem, ponieważ promieniowanie UVA będzie na nią wciąż oddziaływać. Podczas opalania się należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, by było ono dla nas bezpieczne. Przede wszystkim krem, którym się smarujemy musi całkowicie wchłonąć się w skórę, by mógł on odpowiednio zadziałać. Dlatego też krem nakładamy na około pół godziny przed wyjściem na słońce. Musimy także pamiętać o tym, że krem ściera się ręcznikiem czy piaskiem, więc konieczna jest ponowna jego aplikacja co godzinę lub dwie. W trakcie opalania się musimy dodatkowo chronić przed działaniem promieni słonecznych miejsca szczególnie wrażliwe na naszym ciele, a więc nos, ramiona, uszy, miejsce pod kolanami. Te miejsca wymagają częstszego traktowania je kremem ochronnym. Należy także unikać przebywania na słońcu w godzinach, gdy działanie promieni słonecznych jest najbardziej intensywne, a więc w godzinach 10 - 15.

Na co zwracać należy uwagę kupując kosmetyki do opalania się?

 Dla kogo są przeznaczone, czy są odpowiednie dla osoby mającej trądzik. Osoby z alergią powinny wybierać filtry mineralne, fizyczne. To jaki preparat wybrać dla konkretnej skóry i okoliczności może doradzić dermatolog lub farmaceuta. Ważne jest też, by preparaty zabezpieczające naszą skórę przed promieniowaniem zawierały oprócz SPF również filtry przeciw UVA.


Opalajmy się bezpiecznie, by móc cieszyć się piękną opalenizną!odczas opalania żaden preparat z faktorem SPF nie chroni całkowicie skóry przed słońcem. Promieniowanie UVA wciąż będzie na nią oddziaływać, nie wystarczy, więc posmarować ciała, by czuć się całkowicie bezpiecznie. Konieczne jest, aby pamiętać o kilku kwestiach. Krem musi wsiąknąć w skórę, aby odpowiednio działać, dlatego należy użyć go na pół godziny przed planowanym wyjściem na słońce. Krem ściera się ręcznikiem oraz piaskiem, trzeba nakładać kolejne warstwy co godzinę lub dwie. W trakcie opalania wrażliwe miejsca, takie jak: ramiona, uszy, nos czy skóra pod kolanami, zasługują na wyjątkową ochronę, powinno smarować się je częściej oraz bardzo dokładnie. Żeby zachować bezpieczeństwo, radzi się unikać słońca w godzinach 11-15. Wtedy promieniowanie jest najbardziej intensywne. W tym okresie powinno się przebywać przede wszystkim w cieniu. Niebezpieczne jest również tak zwane ,,wylegiwanie się na słońcu''. Nie można w żaden sposób przyspieszać procesu opalania. Wielogodzinne leżenie podczas upału jest najczęstszym powodem podrażnień skóry oraz udaru.
Jeśli planuje się kąpiel, skóra musi być nasmarowana wodoodpornym kremem z filtrem. Po wyjściu z wody trzeba od razu wytrzeć się ręcznikiem. Wiele osób woli wysychać na słońcu, jest to jednak niebezpieczne. Kropelki wody przyciągają promienie słoneczne (działają na nie jak soczewki), co może powodować bolesne poparzenia. Warto pamiętać - kiedy słońce świeci, jest niebezpieczne wszędzie. Nie tylko celowe opalanie może mieć bolesne skutki. Nieważne gdzie się jest, należy nasmarować ramiona, dekolt oraz nogi. Bez problemu można zakupić różne specyfiki z faktorem SPF - fluidy, pomadki do ust, a nawet szampony do włosów. Powinno się także zakrywać ciało przed promieniowaniem: nosić kapelusze, okulary przeciwsłoneczne, luźne ubrania w jasnych barwach. Po opalaniu i powrocie do domu, można posmarować skórę specjalnym balsamem, wtedy ochrona będzie większa.
 • Bezwzględnie ważne jest, aby przyjmowanie jakichkolwiek leków oraz środków przeciwbólowych podczas upalnych dni konsultować z lekarzem. Skutki stosowania medykamentów i zbyt długiego opalania mogą być tragiczne.


http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/jak-opalac-sie-bezpiecznie-i-leczyc-oparzenia-skory-poradnik-zdrowego_33864.html

Zajrzyj tutaj

8 komentarze

 1. Bezpieczne opalanie to podstawa. Póki co pogoda niespecjalnie sprzyja opalaniu ;P

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak na dobrą sprawę nie istnieje coś takiego jak bezpieczne opalanie ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja to zazwyczaj się nie opalam bo nie lubię mimo, iż mieszkam nad morze, ale jeśli już to używam niski faktor.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie w tym słoneczko nie opala, smażę się i smażę a skóra jak była biała tak nadal jest.

  OdpowiedzUsuń
 5. szkoda, że nie ma słońca:P jak wyjdzie jakiś promień w te wakacje to lecę od razu się smażyć;p

  OdpowiedzUsuń
 6. Jutro wyjeżdżam nad morze, ochrona zakupiona :)

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja wczoraj nie zabezpieczyłam się filtrem, na szczęście opaliło mnie, a nie spaliło, następnym razem muszę pamiętać, że mniejsze słońce nie oznacza braku filtra

  OdpowiedzUsuń
 8. Wyroslam z opalania, boje sie raka skory, szczegolnie dzieci sa narazone na oparzenia, w zasadzie krrmy z filtrami tez nie sa zdrowe dla skory.... ale wszystko jest dla ludxi,byle nie przesadzac:-)

  OdpowiedzUsuń