Kreatywne zabawy, które rozwijają dziecięce umiejętności i zacieśniają rodzinne więzi

06 grudnia


Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najlepsza i najbardziej efektywna nauka to ta, która odbywa się przez zabawę. Warto dla dzieci wybierać taką rozrywkę, która rozwinie ich kreatywne myślenie, chęć do twórczego działania, dzięki którym będą mogły ćwiczyć swoje zdolności manualne i staną się ciekawe otaczającego je świata. Oto kilka sprawdzonych zabaw, które zaangażują zarówno maluchy jak i rodziców oraz jednym i drugim sprawią ogromną radość.

Rysowanie i malowanie

Nawet małe dzieci chętnie chwytają za kredki. Dla najmłodszych warto kupić grubsze kredki, gdyż będzie je im łatwiej chwycić. Lepiej też wybrać kredki świecowe, ponieważ niezależnie od tego, w jaki sposób dziecko je chwyci zostawią one ślad na kartce. Dla starszych dzieci można wybrać kredki ołówkowe. Jak wiadomo dzieci uwielbiają swoje małe dzieła tworzyć na ścianach. Raz na jakiś czas można im na to pozwolić, oczywiście wcześniej odpowiednio zabezpieczając ścianę arkuszem papieru. Możecie wtedy wspólnie np. odciskać swoje dłonie na papierze lub stworzyć swój wymarzony dom. W czasie takiej zabawy warto podać dziecku jedynie luźną propozycję tematu i pozwolić mu namalować to co będzie chciało. Zabawa sprawi ogromną radość maluchowi, jeśli pozwolisz mu malować rączkami (wówczas trzeba kupić specjalne farby, które mają inną konsystencję niż te tradycyjne).


Zabawa w teatr


Bardzo rozwijającą zabawą jest przygotowanie domowego przedstawienia – możecie stworzyć je na podstawie, którejś z ulubionych bajek dziecka, bądź wymyśleć swoją własną. Przed przystąpieniem do pierwszych prób możecie własnoręcznie przygotować kukiełki lub pacynki oraz scenę, na której będziecie odgrywać przećwiczone przedstawienie. Taka zabawa będzie przede wszystkim kształtować wyobraźnię dziecka i zaszczepi w nim wrażliwość na sztukę. Maluch zaciekawi się także znacznie bardziej czytaniem bajek, co będzie w przyszłości skutkowało tym, że chętniej będzie sięgał po książki. Wspólne przygotowywanie przedstawienia sprawi, że lepiej się poznacie i będziecie mieć kolejny temat do omówienia.

Układanie, składanie, budowanie

Maluchy uwielbiają także budowanie różnych konstrukcji z klocków. Prostą wieżę złożoną z 3 klocków potrafi ułożyć dziecko, które skończyło rok. Nieco starsze dzieci bardzo chętnie bawią się puzzlami, szczególnie takimi, jakie wymagają od nich dopasowania kształtów do ich zarysów. Jednak takie tradycyjne puzzle mogą szybko się znudzić, gdyż przedstawiają cały czas jeden obrazek. Jednak można temu zaradzić. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się układanki, które można samemu tworzyć, takie jak na przykład Puzzlowanki Malowanki Sierra Madre, które można znaleźć w sklepie www.babymama.pl. Są to dwa zestawy puzzli (jeden składa się z 12 większych elementów, drugi z 24 mniejszych), które nie posiadają nadrukowanego obrazka – dziecko lub dorosły rysuje coś na nich, a po rozsypaniu układanki dziecko musi je od nowa ułożyć. Kiedy obrazek się znudzi, można go bez problemu wytrzeć i narysować coś nowego. I tak bez końca …

Źródło zdjęć i opisu: www.babymama.pl


Zajrzyj tutaj

2 komentarze

  1. ja to się nie moge doczekać, aż mój synek będzie starszy i razem będziemy mogli kreatywnie się bawić :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kupiłam mojemu 5 letniemu siostrzeńcowi na Mikołaja puzzle, które mają obrazki, ale trzeba je pokolorować- w zestawie dołączone były nawet mazaki.:) Uważam, że to dobry pomysł, aby choć na jakiś czas oderwać dziecko np. od gier komputerowych.;)

    OdpowiedzUsuń